Lasmar Otomotiv
Rot Balans Nedir?
Rot Balans Ayarı; aracın üzerinde yer alan ön takım diye adlandırılan ön lastiklerinin yön durumu ve ağırlığın her noktaya uygun bir biçimde dağılması için gerekli olan ayarın ismidir.

Rot Ayarı Nedir?

Rot ayarı, araç direksiyonu herhangi bir yöne çevrildiğinde tekerlerin de aynı yöne bakıyor olmasını sağlayan ayardır, rot ayarı sayesinde araç direksiyonun çevrildiği yöne doğru hareket eder.

Balans Nedir?

Balans, araç tekerleklerinin aralarındaki açı ve doğrultularının birbirine eşit olması durumudur. Balans, aracın seyir halinde iken dengede gitmesini sağlar. Bu nedenle de yine güvenli sürüş için büyük önem arz eden bir diğer bölümdür.

Aracın uzun yolda seyir halinde iken titreme yapması balans ile ilgili bir sorun olduğunun en önemli işaretlerinden biridir. Araç seyir halinde iken tekerleklerin birbiri ile uyumsuz çalışması ve ayarsız olmasına bağlı olarak titremeye sebep verir ve aracın denge sistemi bozulur.

Aracın balans ayarı rot ile birlikte yapılmaktadır. Bu nedenle rot balans bakımı diye adlandırılır. Bu nedenle balan ayarlarınızı da, rot ayarında olduğu gibi her 5-10.000 km’de bir ve 10.000 km yağ değiştirme işlemi sırasında mutlaka yaptırmalısınız.
 
 
Pro WEB